Historia regałów na książki
Książki uznać można za jednych z najlepszych przyjaciół człowieka. Pozwalają nam one na rozwijanie wyobraźni oraz poszerzanie horyzontów. Dla wszystkich miłośników literatury, funkcjonalne regały należą wręcz do obowiązkowych części wyposażenia wnętrz, bez których sięganie po ulubione pozycje literackie, mogłoby przekształcić się z prostej czynności, w pełne chaosu poszukiwania książek po wszystkich zakamarkach domu.
Do narodzin pierwszych regałów na książki doszło w starożytnym Rzymie, około roku 55 p.n.e. Ówczesne biblioteki wypełniały wzbudzające zachwyt regały wykonane ze szlachetnego drewna cytrynowego, inkrustowanego kością słoniową.
Od V wieku naszej ery, głównymi ośrodkami wiedzy i nauki stały się klasztory. To tam właśnie zaczęły powstawać nowe biblioteki, które jednakże służyły raczej do magazynowania i przechowywania ksiąg, niż do ich praktycznego użytkowania. Na ten stan rzeczy składał się bardzo wysoki w tamtych czasach poziom analfabetyzmu, dotykający 90% ówczesnego społeczeństwa. W tym czasie doszło do powstania trzech najświetniejszych bibliotek europejskich: Biblioteheq Nationale w Paryżu, Blibliotheca Apostolich Vaticana w Rzymie i British Museum Library w Londynie.
Książkowe regały uległy spopularyzowaniu dopiero na przełomie XV i XVI wieku, wraz z łatwiejszym i o wiele tańszym dostępem do książek, do którego doszło w wyniku wykorzystywania druku na masową skalę. Był to moment, w którym drewniane regały zaczęły gościć również w domach wykształconych dostojników oraz możnowładców.
W ciągu następnych 300 lat dokonały się ogromne zmiany w życiu społecznym i kulturalnym człowieka min. utworzono i otwarto dla wszystkich wielkie biblioteki narodowe. Powstały także wspaniałe biblioteki prywatne, które nie wypożyczały swoich zbiorów, ale pozwalały korzystać z nich na miejscu. Po koniec XVIII wieku pojawiły się biblioteki subskrypcyjne. Trzeba było tam płacić za wypożyczenie książek. W XIX wieku parlament brytyjski uchwalił pierwszą ustawę o bibliotekach publicznych. Weszły w posiadanie lokalnych władz i zaczęto je finansować z podatków, choć dopiero w XX wieku stały się powszechnie dostępne.
Do Ameryki Północnej pierwsze zbiory zostały przywiezione przez osadników. Większość książek miała charakter religijny, gromadzono je w domach pastorów. Bezpłatna biblioteka publiczna powstała dopiero w XIX wieku. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii biblioteki publiczne były utrzymywane z podatków. Podatnicy mieli do nich wolny dostęp. Najstarsza taka biblioteka w USA działająca do dziś powstała w 1833 roku w Peterborough w stanie New Hampshire.
Biblioteki w Australii powstawały w XIX wieku. Tworzyły je organizacje prywatne. W 1826 roku powstała Australijska Biblioteka Subskrypcyjna. Od połowy XIX wieku zaczęto tworzyć biblioteki w stolicach poszczególnych stanów. Kiedy w połowie XX wieku przyjęto ustawową regulację umożliwiającą utrzymywanie bibliotek z lokalnych podatków w mniejszych miejscowościach na terenach rolniczych także zaczęły powstawać biblioteki.
Na przestrzeni wieków regał na książki często zmieniał się i ewoluował, łącząc w sobie różne funkcje. Na jego półkach obok domowego księgozbioru prezentowano także ozdobne bibeloty i dekoracyjne drobiazgi. W XX wieku stał on się inspiracją dla znanych architektów i projektantów, którzy starali się uczynić z tego popularnego mebla dzieło sztuki użytkowej. Mniej istotna od zawartości regału stała się jego forma. W 1953 roku świat ujrzał barwny regał na książki autorstwa Charlotte Perriand. Słynna projektantka powołała do życia tak zwany regał meksykański. Jego kolorowa, nieregularna bryła po dziś dzień zdobi wiele designerskich wnętrz. Pierwsza wersja mebla została stworzona z drewna i aluminiowych elementów.
Coraz częściej we współczesnych aranżacjach można spotkać regały wykonane z litego drewna o bardzo minimalistycznych kształtach.
Co więcej regały te wcale nie muszą być wyposażone jedynie w półki, w jego bryle mogą gościć także liczne szuflady, szafki, a nawet wysuwane blaty. Najpopularniejszy regał na książki to ten jednostronny lub dwustronny, w kształcie prostokąta. Wymiary regałów na książki są również bardzo zróżnicowane. Ważne, żeby pasowały do wystroju wnętrza, kolor wszystkich mebli nie musi być jednak zawsze taki sam. Regały mogą być innego koloru niż szafka postawiona pomiędzy nimi. Pomieszczenie nabierze w ten sposób ciekawego i intrygującego charakteru. Biuro urządzone w stylu rustykalnym powinno posiadać wielki
regał na książki z litego drewna, bogato zdobiony i wykonany z najwyższej jakości surowca.